T.23 BUDOWA POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH

0,00 

BUDOWA POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH Tom XXIII
Autor:
Arkadiusz Małek
Liczba stron: 374
Rok wydania: 2021
Dyscyplina: Inżynieria lądowa i transport
ISBN wersja elektroniczna: 978-83-66159-97-6

Pobierz PDF – Budowa pojazdów T23


Brak w magazynie

Kategoria: Tagi: , , Product ID: 3019

Opis

BUDOWA POJAZDÓW ELEKTRYCZNYCH Tom XXIII

XXI wiek w motoryzacji charakteryzuje się ciągłym rozwojem pojazdów, aby były one coraz bardziej ekologiczne i ekonomiczne. Stosowane do tej pory do napędu pojazdów, silniki benzynowe jak i wysokoprężne, osiągnęły przy obecnym rozwoju technologicznym kres swoich możliwości. Rozpoczęto wtedy szereg działań politycznych i gospodarczych, dążących do wyeliminowania napędów opartych o silniki spalinowe z pojazdów osobowych. Wsparcie rozwoju napędów ekologicznych przyspieszyło ich wdrażanie na rynku globalnym. Od 1998 roku Toyota rozpoczęła rozwój napędów hybrydowych, które stały się ogniwem przejściowym pomiędzy pojazdami z silnikami spalinowymi, a pojazdami całkowicie elektrycznymi. Szybki rozwój technologii magazynowania dużych ilości energii elektrycznej w bateriach trakcyjnych, przyspieszył wprowadzenie na rynek pojazdów elektrycznych. Można uznać, że rok 2012 stał się przełomowym, podczas którego kilka poważnych koncernów motoryzacyjnych wprowadziło do sprzedaży pierwsze swoje modele elektryczne. Dużą rolę w popularyzacji elektromobilności odegrała firma Tesla oraz Nissan i Renault.
Pojazdy  elektryczne zaawansowanymi urządzeniami mechatronicznymi. Oznacza to, że są zbudowane z wielu komponentów zarówno mechanicznych jak i elektrycznych, a do ich sterowania użyto zaawansowanych technik informatycznych. Pojazdy elektryczne są ponadto urządzaniami Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things) co oznacza, że są w stanie komunikować się z kierującym, między sobą, a także ich ruch może być monitorowany za pomocą zaawansowanych platform internetowych. Szybki rozwój technologii wykorzystywanych w budowie pojazdów elektrycznych, zwłaszcza technologii informatycznych, wymaga kształcenia inżynierów na nowych kierunkach kształcenia takich jak Mechatronika.

 

Recenzja

Z recenzji:
Tematyka podręcznika wpisuje się w problematykę elektromobilności, stanowiącej jeden
z najbardziej aktualnych kierunków rozwoju technologicznego światowej gospodarki
i ochrony klimatu. (…) Nowoczesne pojazdy muszą spełniać coraz większe oczekiwania klientów w obszarze ich komfortu i bezpieczeństwa oraz coraz bardziej restrykcyjne wymagania krajowe
i unijne w obszarze ekologii. Dlatego inżynierowie w dużych koncernach motoryzacyjnych
a także naukowcy zatrudnieni na uczelniach wyższych opracowują alternatywne do tradycyjnych
układy napędowe, które są w stanie spełniać wszystkie legislacyjne wymagania oraz odpowiadać na oczekiwania rynkowe. Opisane w podręczniku przykłady pojazdów elektrycznych są najnowszymi modelami wiodących marek motoryzacyjnych, w tym Tesli, która rozwija napędy elektryczne już ponad 10 lat. Autor uzupełnia lukę rynkową w obszarze najnowszych napędów elektrycznych i hybrydowych. W bezpośredni sposób odpowiada na widoczne coraz bardziej i w naszym kraju trendy rynkowe w obszarze elektromobilności.
dr inż. Marcin Kowalski