BLASKI I CIENIE JESIENI ŻYCIA WYBRANE ASPEKTY FUNKCJONOWANIA OSÓB STARSZYCH TOM 1 (otwarty dostęp)

0,00 

BLASKI I CIENIE JESIENI ŻYCIA. WYBRANE ASPEKTY FUNKCJONOWANIA OSÓB STARSZYCH
Redakcja naukowa:Adam Raczkowski, Marcin Stencel, Jacek Łukasiewicz, Wiesław Kowalski, Teresa Aczynovicz

Liczba stron: 184
Rok wydania: 2021
Dyscyplina: Psychologia
ISBN wersja elektroniczna: 978-83-66159-62-4

POBIERZ PLIK PDF: BLASKI I CIENIE JESIENI ŻYCIA TOM 1

 

Brak w magazynie

Kategoria: Tagi: , , Product ID: 2891

Opis

Problem starości i funkcjonowania ludzi starszych jest w dzisiejszych czasach przedmiotem licznych dyskusji społecznych, bowiem dane demograficzne wskazują, że w wielu krajach wzrasta procent ludzi w wieku senioralnym. Dlatego przygotowanie i edukacja społeczeństwa do starości stanowić powinny nowe wyzwania społeczne. Tym bardziej, że codzienna praktyka wskazuje, iż stosunek społeczeństwa do ludzi starszych jest bardzo różny, a ponadto uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Zaliczyć do nich można najbliższe otoczenie, w którym senior funkcjonuje, sytuacje społeczne, w których się znajduje, sytuacje ekonomiczne, rodzinne i zdrowotne oraz sposób, w jaki nawiązuje kontakty społeczne, a także witalność życiową, jaką przejawiają starsi ludzie.
Kluczowym celem publikacji jest próba oceny postaw w stosunku do ludzi starszych oraz analiza jakości ich życia. Poznanie postaw wobec seniorów jest bardzo ważne, gdyż stereotypowe poglądy są często istotną przyczyną niewłaściwego traktowania ludzi starszych. W konsekwencji mogą negatywnie przekładać się na jakość ich funkcjonowania, powodując spadek samooceny i poczucia kontroli nad własnym życiem, co w rezultacie może prowadzić do obniżenia się poczucia jakości życia seniorów. Zamieszczone w monografii rozważania teoretyczne i badania naukowe dotyczą także percepcji i funkcjonowania osób starszych, ze szczególnym uwzględnieniem czynników wpływających na kształtowanie się postaw społecznych wobec seniorów.
Warto podkreślić, iż autorami artykułów są przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych. Przekłada się to na interdyscyplinarny charakter publikacji, przez co może ona stanowić ciekawą i wartościową pozycję dla wszystkich osób zajmujących się różnorodnymi aspektami starości.